Opočno slavilo 950 od první zmínky o městě

16. června 2018 v 13:40 | Bublushka |  Historky
Tento článek byl původně plánován do Novinek, ale protože se jim nehodil a nechci aby zapadnul s mírným zpožděním ho dávám sem.
Město Opočno slaví 950 let od první zmínky o městě. Při této příležitosti se konala slavnost s hudbou, soutěžemi a akcemi pro děti. V rámci slavnosti se naplnila časová schránka, která má být otevřena za padesát jet na oslavě 1000 let od první zmínky.


Slavnost se konala v sobotu 9.6 v Opočně k příležitosti první zmínky o městě Opočno v Kosmově kronice v roce 1068. Slavnosti se konají každých deset let. V rámci akce jsou veřejnosti otevřeny památky, které běžně nejsou přístupné. Letos mezi nimi byly například Pivovarské sklepy, Sokolský dům, Kostel Nejsvětější trojice, hrobka Colloredo-Mansfeldů a další. Návštěvy památek byly spojeny i se soutěží, kdy v každé památce mohli návštěvníci získat samolepku a když nasbírali všech deset, získali reflexní samolepku k výročí města a byli zapojeni do slosování o hmotně ceny. Vyhlášeni byli pak tři vítězové, kteří získali knihy o historii města a dárkové tašky. V Kapucínském klášteře, který byl také součástí prohlídek, byla vidění prosklená rakev s mumifikovanou jeptiškou. Návštěvnici pak mohli využít prohlídku zámku s místy, které nejsou běžně k vidění.
Slavnosti dostaly do města velké množství lidí, což bylo vidět i na množství aut, která stála na improvizovaném parkovišti na náměstí. Podobně tomu bylo i při sokolnických slavnostech, které se tu konají každý rok. Z reakcí lidí bylo zřejmé, že se jim akce líbila. Akce byla lákavá i pro rodiny s dětmi, které se mohli účastnit her připravených od hasičů, kdy si vyzkoušeli hašení, od rybářů, kdy používali prut apod. Děti ocenily i návštěvy památek. "No, nebyla tam ani žádná mrtvola," povzdechl si jeden chlapec, když vyšel s rodiči z Pivovarských sklepů.
Na slavnostech se představily různé taneční skupiny i Sokolové. Akci pak provázely různé kapely jako například kapela Opočenka, Band-a-ska, Tomy a mnohé další. Dále zde byla výstava obrazů rodáka františka Kupky. "Akce byla krásně uspořádaná a bylo zde mnoho zajímavého k vidění, jak pro starší generace tak, pro mládež," zhodnotil akci jeden z návštěvníků.
V rámci akci se na 3D tiskárně vytiskla časová schránka, do níž se uložily různé památky, mezi nimiž byla například slavností zlatá mince, vyražená k příležitosti slavnosti. Podobné minky z různých kovů si pak návštěvníci mohli v rámci akce sami koupit. Časová schránka se uloží do země a otevře za padesát let na výročí 1000 let od první zmínky o městě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama