Budoucnost Kliniky je nejasná i tak to tam stále žije.

19. června 2018 v 15:36 | Bublushka |  Historky
Fotka uživatele Autonomní sociální centrum Klinika.Tento článek je už pár měsíců starý a byl vytvořen do jednoho plánovaného projektu, který se ale asi neuskuteční. Nedávno jsem si ho ale znovu otevřela a řekla si. že by byla škoda ho neuvést, protože je vlastně stále aktuální. Tak tady je můj pohled na Kliniku.

Autonomní sociální centrum Klinika na Jeseniově ulici v Praze má stále nejasnou budoucnost, ale funguje už více než tři roky. Jak, hlásá současné moto "Budoucnost Kliniky je stále nejasná." Obyvatelé místa byli už několikrát policií vyzváni k vystěhování, ale zatím se stále nic neděje. Občas se v okolí objeví policisté nebo zvědaví novináři, ale nikdo nikoho nevyhání. Jak dlouho tento poklidný stav vydrží je však otázkou.


Na Klinice je však stále živo. To se ukázalo především na několikadenní akci na podporu Kliniky s názvem Týden pro kliniku. V jejím rámci se odehrávaly koncerty, přednášky a různá setkání na podporu Kliniky. Jednou z těchto akcí byl například koncert punkové kapely Totální nasazení, která na Klinice už několikrát hrála. Na koncert se sešla spousta lidí. Přispět mohli dobrovolným vstupným s libovolnou vyšší. Už zde byla vidět přívětivost a milost pořadatelů- kdo neměl, platit nemusel a koncert si mohl užít i tak. Vítán byl každý.
V současné době je však na Klinice poměrně málo stálých obyvatel. Způsobeno je to právě strachem z policejního zásahu a všeobjímajícím napětím. "Trvale teď na Klinice bydlí asi tři lidé," informoval jeden z obyvatel. Jedná se o postaršího muže, který však jak sám říkal, se stále cítí na 17 let a podle toho i žije. Víceméně ale na Klinice bydlí každou chvíli někdo dočasně. Jedním takovým je třeba i otec od rodiny, který má běžnou práci a na klinice jen občas přespí nebo se zde setkává s přáteli. Tento squat tedy není jen místo pro bezdomovce, ale i zcela běžné lidi.
Tématem debat na Klinice bylo i porovnání se situací v jiných zemích. Jeden z návštěvníků koncertu byl už v několika squatech ve skandinávských zemích a jak sám popisoval, situace je tam zcela jiná. Jeden ze squatů tam má třeba třicetiletou tradici, což je v Česku zcela nemožné. Policie tam do míst nezasahuje a sám squat je před okolím ochráněn zdmi s ostnatými dráty a mohutnou bránou. Přístup lidí ke squatingu je tu zcela jiný, což v Česku nejspíš nikdy nebude možné. Lidé jsou ti totiž méně tolerantní než venku. Což podporovatelé Kliniky považují za velkou škodu. Zda se to někdy změní, je otázka, ale menší inspirace by přijít mohla.
Jedním z příležitostných obyvatel je i Martin. Na kliniku se dostal, když se jednou ocitl v Praze v nepříznivé situaci a neměl kde přespat. O tom, že nějaká Klinika existuje sice tušil, ale nevěděl přesně kde se nachází. Po menším bloudění nakonec na místo dorazil a dostalo se mu vřelého přivítání, pomoci i možnosti zde přespat. I tak se nepovažuje za regulérního člena Kliniky, ale jen za osobu, která zde občas přespává. Sám byl dokonce udiven složením lidí na koncertě "Z těch lidí neznám skoro nikoho," řekl. Z většiny se totiž jednalo o veřejnost a přátelé "klinikářů".
Na místě panovala poklidná a přátelská atmosféra. Jakoby tu nic nehrozilo. Ale to, že Klinika leží v žaludku mnoha lidem je známá věc. Důkazem je například nedávno rozbité sklo u vchodu do centra. A někteří lidé jsou dost vynalézaví. "Občas se tedy objeví novináři v přestrojení," vyprávěl Martin. Jeden se třeba dal do řeči s barmankou a chtěl zjistit nějaké informace, s tím, že se zná s Karlem, který to tu založil. Barmanka se však nedala a se slovy, že Kliniku žádný Karel nezakládal ho odpálkovala. Dotyčný si holt tipl špatné jméno. A nejednalo se o první případ. Novináři tu číhají každou chvíli.
Jaká bude budoucnost Kliniky, je tedy prozatím stále nejasné. V současnosti ale pořád žije i když stálých obyvatel je tu méně. Jak se situace vyvine je už jen otázkou času.
Fotka uživatele Autonomní sociální centrum Klinika.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama