Druhé kolo voleb na vesnici, policie, drby a rekordní účast

5. února 2018 v 12:27 | Bublushka |  Historky
Zdravím v novém roce. Už je to doba co jsem sem něco napsala, ale bylo toho teďka hodně- o tom ještě napíšu. Zatím vám sem ale dám článeček který měl původně jít do Novinek, ale nějak zapadl a asi ho ani nevydaj- stejně je už na něj trochu pozdě. Tak ho dám aspoň sem, abych se podělila s vámi o své dojmy z voleb. Druhé kolo u nás bylo divoké.

Jako již tradičně jsem se i letos účastnila voleb jako člen komise v naší malé vesnici Hrachoviště u Býště v Pardubickém kraji, kde žije okolo 100 obyvatel a právoplatných voličů bylo v druhém kole pouhých 71. Čekání na jednotlivé voliče bylo tak poměrně zdlouhavé. Ale na to je už po několik let se neměnící volební komise, zvyklá. Čas si krátí luštěním křížovek, čtením a povídáním si mezi sebou o všem novém co se za poslední dobu v okolí změnilo. Do diskuze se zapojili i někteří voliči, protože se s členy komise znají osobně a volbu si tak spojují s příjemným popovídáním. Dlouhou chvíli komisi zpříjemňuje i občerstvení, které si z části donesly členky komise, a z části přivezla starostka ze základní školy v Býšti. Komise dostala jako tradičně chlebíčky. Jinak pak měli kuřecí stehna, gulášovou polévku a slané vdolky.


Druhé kolo prezidentských voleb však tentokrát bylo ve znamení mnoha překvapení a změn. První šok nastal, když v první hodině otevření volební místnosti přijeli úplně cizí lidé s volebními průkazy. "Není to nějaká kontrola?" pošeptala jedna členka komise kolegovi po levici. Na to, že sem chodí někdo s voličským průkazem, není komise moc zvyklá. I tak, ale nakonec zjistili, že je vše v pořádku. Na otázku, jak to, že zavítali k nám, odpověděla žena z dvojice: "Jedeme na Prahu a cestou jsme se ještě chtěli stavit v nějaké volební místnosti. A vy jste tady moc milí." Tito dva voliči byli až ze Svitav. Později se ještě objevili dvě další voličky s průkazy, ale to byly přítelkyně místních mladíků.
Druhým překvapením a velkým tématem tohoto kola voleb, byl fakt, že od prvního kola se seznam voličů rozrostl o jednoho člena. Změna se týkala jedné rodiny na kraji vesnice, jež je trochu hlučnější a ve vesnici s nimi byl nejeden problém a konflikt. Několikrát na ně místní zavolali policii. Do domu se přistěhovala o hodně mladší přítelkyně majitele domu, kterým se nedávno narodil syn. O to překvapující bylo, když oba přišli k volbám a to z toho důvodu, že tato rodina se nikdy voleb neúčastnila a nepřišli ani v prvním kole.
Třetím zpestřením voleb byla návštěva policejní hlídky, která občas objíždí volební okrsky pro kontrolu. Obvykle se jen na chvíli zastavili a jeli dál, tentokrát se ale chvíli zdrželi. Členky komise jim dokonce nabídly kávu a trojice policistů ji s chutí přijala. Na poznámku jedné členky komise, že nás tady zatím nikdo nepřepadl, reagoval jeden z policistů následovně: "No, v kraji nějaké problémy byly. Jednalo se o výměny názorů." Jak je tedy vidět, volba všude neprobíhala tak poklidně, jako zde. Pohodu v komisi nic zásadně nenarušilo a i zhruba hodinová návštěva policejní hlídky proběhla spíše v přátelském a trochu veselém duchu. Pár voličů, kteří za tu dobu přišli, byli policejní hlídkou trochu zaskočeni, ale brali to nakonec s humorem a jeden volič se s policisty dokonce dal do řeči.

První den voleb byl na účast poměrně bohatý. Volební okrsek sídlí v místní hospodě, a proto si mnozí spojují cestu k volbám s návštěvou hospody. Asi pět minut před desátou přišel jako už tradičně jeden z voličů, který považuje za vtipné dorazit na poslední chvíli a do svého zvyku zapojil i svou přítelkyni s voličským průkazem. Po uzavření místnosti pak téma voleb neumlklo ani v hospodě, kde se zrovna slavily narozeniny a hospodští zadarmo rozdávali guláš, ze srnky, kterou vyhráli na mysliveckém plese v Býšti. Možná i tento fakt přitáhl některé voliče už v první den. Nastalo pak i pár menších slovních roztržek, spojených se zvoleným kandidátem, ale nijak zle se nevyhrotily, zůstaly jen u výměny slov. Jeden volič například začal mluvit o tom, jak volil Zemana a jeho známý o kus dál na to hned rozhořčeně zareagoval slovy: "Cože?" Situace se ale po chvíli uklidnila, když ostatní nenápadně stočili řeč na jiné téma.
Druhý den už mnoho voličů nepřišlo, a proto se těch šest hodin zdálo nekonečných. Poslední voliči přišli asi hodinu před koncem voleb a pak, vzhledem k tomu, že už komise nepředpokládala, že někdo další přijde, začala pomalu s uklízením. Ve dvě hodiny odpoledne se pak konečně mohlo začít s počítáním, kterého se komise nemohla dočkat, ale zároveň se ho i trochu obávala. Tušili totiž, jak to dopadne. Spočteno bylo tentokrát velmi rychle a nenastaly žádné komplikace v podobě špatně spočítaných obálek či hlasů. Vše vycházelo přesně jak má. A díky tomu, že čísel nebylo mnoho, zabralo sčítání hlasů a zapisování do počítače něco kolem deseti minut, což byl zatím asi nejrychlejší čas, za jaký místní komise spočítala hlasy. Účast byla také rekordní a dokonce vyšší než v prvním kole, kdy přišlo 55 voličů. Teď i s nově příchozími přišlo voličů 60 a účast byla 80 %. Třicet-osm hlasů pak dostal Miloš Zeman a dvacet-dva Jiří Drahoš. Velkou zajímavostí byl fakt, že ze čtyř spřízněných vesnic, měla jen naše vesnice v převaze Zemana.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama