LIDÉ VÁLČÍ JENOM PROTO, ŽE SE NEUMÍ DOHODNOUT

27. dubna 2015 v 10:21 | Bublushka |  Kecy
Úvaha, která měla asi před půlrokem sloužit jako článek do projektu Studenti čtou a píší noviny, ale asi je nezaujal. I tak se ale se svými myšlenkami chci podělit.

Války byly, jsou a budou. To je bohužel jasný fakt, proti kterému žádní váleční odpůrci nic nenadělají. Nemyslím si však, že nám válka teď hrozí.


Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou dost vyhrocené, ale myslím si, že Putin to nechce dohnat tak daleko. A pokud snad ano, nás obyčejných civilistů v České republice se to nijak nedotkne. Rusko není ani našim sousedem a myslím, že by nemělo důvod do toho zatahovat jiné země, pokud ony samy nebudou chtít. Ano, určitě by to mělo vliv na světovou ekonomiku, dovoz a vývoz, ale možná právě proto se nic nestane. Putin má určitě jasnou představu, co by mohlo nastat, kdyby začala válka a proto do ní nepůjde. Bát se jí je proto podle mě dosti vyhrocené.
Proč ale vůbec lidé o něčem takovém uvažují. Proč by se mělo něco takového stát? Takové obavy by přece v dnešní demokratické době neměly vůbec být. A to hlavně v myslích mladých lidí. Ale stále ta obava přetrvává a to z jednoho prostého důvodu, kvůli kterému se války po staletí vedou- lidé se neumí dohodnout. Kde kdo by řekl, že tak to není, že válka má za sebou mnoho jiných důvodů a má větší smysl. Ale tak to není. Válka nemá smysl. Ať je jakákoliv a kvůli čemukoliv. Má snad smysl zabít člověka jen proto, že se mi více líbí jeho pozemek? Zabijete snad svého souseda jen proto, že má hezčí trávník a vy ho chcete pro sebe? O tom si řeknete, že je to nelidské. Ale není stejně nelidské tohle dělat pouze ve větším měřítku v podobě války?
Válka je hloupá a vychází jen z toho, že se lidé nedokáží dohodnout. Raději se porvou a nechají zemřít stovky vojáků, než aby si sedli u stolu a řekli si co a jak. Ano, je to těžké, ale vždy to jde a pouze lenost lidi od dohody odradí. Mají strach z toho, jak těžké by bylo toho druhého přesvědčit, nebo nedej bože přijmout jeho pravdu. A tak radši vyhlásí válku a on to za ně vyřeší někdo jiný. Na tom je však smutné to, že nic nevyřeší a spor trvá dál a dál až jednou vyvolá válku novou.

Je to krásná představa, že by lidé dostali rozum, dohodli se a jednou pro vždy s válkami skončili. Ale to je pouze krásný sen, který není možný uskutečnit. To by se totiž muselo zcela změnit povědomí všech lidí na světě. Šance by tu byla, kdyby začalo stále více rodičů vychovávat děti k mírovým myšlenkám. Ale pořád tu bude dost rodičů, co nic takového neudělají, protože mírové myšlenky nemají. Asi nepůjde spasit celý svět, ale snad lze doufat aspoň v to, že se na světě najde pár stovek lidí, co válku zavrhnou v jakémkoliv případě. A já se k nim ráda připojím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 2. května 2015 v 21:53 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím! :-) Lidé válčí jen proto, že se neumí dohodnout. Jsou jako děti na písku, kteří si navzájem kradou hračky a pak brečí, aby jim je ten dotyčný vrátil... a jsou hrozně posedlí majetkem, pozemky... já vážně nemám ráda války, ale všichni si musíme přiznat, že je málo pravděpodobné, že by nastal celosvětový mír... neumíme se navzájem domluvit na to, co chceme a co nesmíme mít a pak se jednotlivé státy chovají jako rozmazlené děti... i když mi někdy připadá (a psala jsem o tom článek na blog), že mám někdy pocit, že dokážu zbavit svět války. A ano, je to dosti naivní představa.

2 Bublushka Bublushka | Web | 3. května 2015 v 10:12 | Reagovat

[1]: jo, je to přesně tak, a je smutné, že i když víme jak válce zabránit nikdy to neprojde protože lidi prostě nechtěj, ale můžeme být rádi, že je aspoň nás pár, kteří válku odsuzují a budou se snažit aspoň ve svém životě jakékoliv válce zabránit

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama