Prosinec 2013

Dnešní učitelé nemají autoritu

31. prosince 2013 v 14:30 | Bublushka |  Kecy
Tady je další článeček, který jsem posílala do Mladé fronty do projektu studenti čtou a píší noviny. Nebojevil se v novinách t,ak si hio aspoň přečtete vy. A můžete vyjádřit svůj názor na toto téma, ráda bych ho znala :)

Stává se často, že žáci přerostou učiteli přes hlavu. A bohužel se to děje stále častěji. Je málo učitelů, kteří svojí práci dělají, protože je baví. Dělají ji spíše jen proto, že nemají jinou možnost, nebo je to zatím nejvhodnější nabídka, co dostali. Na učiteli se dá snadno poznat, zda ho jeho práce baví či nikoliv. Spokojený učitel se snaží děti svůj předmět naučit. A neodradí ho některé méně schopné děti. To ho spíše navodí k větší pracovitosti. Takový učitel se ptá dětí, jak chtějí učit, když se v hodinách nedaří. Snaží se pochopit své žáky a hodinu jim přizpůsobuje. Jde mu hlavně o to, aby děti něco neučil a ne, aby si odškrtnul další hodinu, za kterou získá plat. Bohužel to ale někdy negativně působí na autoritu učitelů.
Když je učitel dětem moc velký kamarád, zároveň tím ztrácí podobu výše postavené osoby a s tím i autoritu. Stává se pak často, že se učitel snaží, seč může, aby udělal dětem hodinu zábavnou a něco je při tom naučil a žáci se mu za to odměňují jen nepozorností a hlukem. To pak nejednoho učitele odradí a dostane ho na úroveň toho, kterého jeho práce nebaví.
Autorita souvisí se sílou osobnosti, takže ji nezíská někdo nesebevědomý nebo neprůbojný. A je bohužel pravdou, že na pedagogickou fakultu přijímají hodně lidí a jen pár z nich jsou silné osobnosti, které dokážou zakřičet, když je potřeba. Autorita učitele také souvisí s jeho představení třídě. Když první den přijde jako kamarád nebo nesebevědomý človíček, těžko si pak u dětí najde autoritu a jeho křik pak spíše vyvolá smích. Nejlépe bohužel působí strašení. Když učitel přijde do třídy a hned oznámí, jak přísně hodnotí testy, jak kázeňsky postihuje a co provedl jiným třídám, rychle se u dětí zařadí do kolonky- ten je zlej, toho musíme poslouchat. A proto když tento učitel na třídu zakřičí, ona ho hned poslechne. Takový člověk musí být, ale zároveň silnou osobností a to každý není.
Složení učitelů dnešní doby je všelijaké, ale možná ne o moc jiné než dříve. Jejich menší autorita souvisí i s dětmi samotnými. Dnešní děti mají stále větší svobodu. Velmi populární je volná výchova, kdy si dítě vlastně může dělat, co chce. A to není dobré. Už v malém věku si člověk zafixuje, že dospělý není zlý a dá se s ním lehce manipulovat. A to pak se ve vyšším věku projeví rebéliemi a drzostí vůči všem dospělým osobám v okolí. A není to jen pubertou, protože tou si prošli i starší generace a ty měli z učitelů respekt, nebo je aspoň poslouchali. Drzouni a sígři se najdou vždycky, ale v dnešní době je jich čím dál víc. A taky si mladí myslí, že jsou lepší než dospělí a neberou je vážně. Učitelé pak nemají respekt a sami ztrácí sebevědomí a chuť k práci. Přestanou učit zábavně a děti učení začne nudit a přijde nepozornost a hluk. A to vede k zhoršování úrovně učení a učení se stává stále více neoblíbenou prací.

Pokud se něco nezmění, půjde to stále k horšímu. Aby měli učitelé autoritu, musí nejdřív začít u sebe, ale zároveň se musí změnit společnost a výchova dětí. Protože ani nejsebevědomější učitel nic nenadělá s ještě sebevědomějším dítětem, které v něm vidí troubu.


J.K.Rowling- Prázdné místo

31. prosince 2013 v 14:04 | Bublushka |  Knihy
Přečetla jsem novou knihu od Rowling a byla jsem nadšená. Tady je malá recenze:

Když jsem se dozvěděla že Rowling napsala novou knihu byla jsem štěstím bez sebe. Moc jsem v to doufala a splnilo se mi to. Nedostala se ke mě ale hned ze začátku a já si počkala a pak jsem jí na své přání našla pod stromečkem :) A byl to ten nejlepší dárek ze všech. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je skvěle napsaná a úžasně se čte. Je pravda, že je depresivní a smutná, ale to vůbec nevadilo. Rowling umí s písmenky dokonale pracovat. Dokáže stvořit příběh, který má halvu i patu a spoustu souvislostí. Dává logiku a není nudný. Vím že to není pro všechny a tak chápu, že někoho to nudilo. Ale pro mě to bylo přesně ono. V hrdinech jsem se brzo vyznala a bavili mě. Dýchala jsem s nimi a otáčela stránky se zatajeným dechem, co bude dál. Prázdné místo se zcela liší od Harryho Pottera. Kdybych nevěděla, že je to od Rowling, vůbec bys mě to nenapadlo. Je to skvěle napsáné, ale tak jinak. I když její styl se tam stále projevuje. Knihou jsem proplula jedna báseň a moc mile jsem si to užila. Jsem nadšená a mám radost že Rowling umí tak skvěle psát. Ještě víc mě přesvědčila o tom, jak je skvělá. Knihy o Harrym Potterovi jsou fantazií- je to svět v jakým by Rowling chtěla žít. A Prázdné místo je realita, krutá, ale zároveň krásná realita. Vše je promyšleno od začátku do konce. Lidi v knize reagují logicky a správně po psychologické stránce. Knohu vřele doporučuji a mohla bych o ní napsat miliony písmenek, protože je skvělá, skvělá skvělá. Rowlingová umí psát a opět mě o tom přesvědčila

Výsledek obrázku pro star clipartVýsledek obrázku pro star clipartVýsledek obrázku pro star clipartVýsledek obrázku pro star clipartVýsledek obrázku pro star clipart