Česi a slováci- nepřátelé nebo bratři?

25. června 2012 v 21:42 | Bublushka |  Kecy
Každá osoba žijící v Česku nebo Slovensku ví, že tyto dva oddělené státy, byly jednou společnou zemí. A prožili spolu pěknou část historie. Každá je samostatně teprve 19 let.
A i přes to, že se tyto dvě zemičky na sebe naštvaly a 1.1.1993 se od sebe odlepily, jich obyvatelé spolu stále něco sdílejí. Důkazem jsou například teď tolik oblíbené soutěže Československa. Zní to zvláštně, když už dávno žádné Česko-slovensko není, ale dokládá to, že se Česi a Slováci mají stále rádi.
Já osobně mám slováky moc ráda. Jsou milí, příjmení, veselí a zdají se být nám Čechům pravým opakem. Nechci tím Čechy schazovat, ale dejte si ruku na srde, že jste občas bručouni. Dá se toho všimnout i u českých a slovenských pořadů. Na Slovensku jsou běžné různé sitcomy a veslé seriály jako je Zita na krku nebo Panelák. V Česku jsou to pak všelijaké kriminálky jako je Kriminálka Anděl nebo Expozitura. Už na tomhle je vidět, jací slováci a češi jsou a o co se zajímají. Nechci tím říct, že česi jsou nějací kriminálníci, ale spíše je baví řešit co se komu stalo, než se bavit a smát.
Ale i Češi umí dělat srandy a když pominu tu hrůzu zvanou Helena, je tu pak stále vtipný Comeback a Partička, která je podle mého názoru vtipnější, než slovenská verze. A právě Partička je další pořad sdílený Slovenskem i Českem. Dále tam patří i Ordinace v růžové zahradě, Hotel Paradise nebo právě se rozjíždějící Farma.
A pak je tady sport a to hlavně hokej. Nejspíš by spoustě fanoušků chyběly ty chvíle napětí při zápasu Čechů a Slováků, ale myslím, že by se bez toho obešli. Přece jen jsou ty výsledky na mistrovstvích docela dost na podobné úrovni. Letos Česi třetí, Slováci druzí a loni nějak podobně. Nestálo by za to spojit ty nejlepší hráče a vytvořit jeden neporaziteln tým? To by se pak fandilo a obě strany by měli větší radost a méně chvil k smutku. Ale jsme stále dvě odlišné země s jinou vládou a ty musí mít každý svůj vlastní sporotovní tým.
Čeština a slovenština jsou dva odlišné jazyky, ale mají mnoho společného. Češi rozumí slovákům a slováci zas čechům. Někdo sice tvrdí, že Slovákům nerozumí, ale to mi přijde jako hloupost. Ano, Slováci mají některá slovíčka, kterým je těžko rozumět, ale stále se vše dá pochopit z kontextu. A čeština a slovenština jsou si o dost blíž než třeba italština a číština. Neříkám, že by Češi dokázali hned z patra mluvit Slovensky, ale dá se to poměrne dobře naučit sledováním slovenských pořadů a televize. Já někdy jen tak ze srandy mluvím slovensky a líbí se mi to, protože slovenština je jako jazyk jemnější než čeština. Viděla jsem už spoustu slovensky dabovaných pořadů a někdy ani nevím zda je to mluvené česky nebo slovensky. Legrační mi pak přijde, když někdy dávají na slovensku české reklamy a jsou u nich dole slovensko titulky. Ještě k tomu, když na slovácích někdy dávají česky dabované filmy a žádné titulky se u nich neobjevují. Ano, jsou to dva jazyky, ale někdy se to s jejich rozdělováním dost přehání
Možná je škoda, že se Česko-slovensko rozdělilo. Češi a Slováci si totiž navzájem chybí. Češi by potřebovali od slováků větší radost do života. A slováci od čechů zase občasnou vážnost.
Stát Česko-slovensko se za všech okolností asi už nespojí, ale Češi a Slováci mohou dál sdílet některé věci spolu. Máme přece tak podobný jazyk a společnou historii. A to je myslím dost dobrý důvod. A tak se nebojte společných chvil se slováky. Mají s námi společného více než se zdá a pokud nějaké poznáte, zjistíte, že jsou skvělí.
Hokejoví fanúšikovia na MS v Bratislave a Košiciach. Snímka: TASR
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dury Dury | Web | 26. června 2012 v 22:38 | Reagovat

Mám Slovensko moc ráda. :) Taky si o tom můžeš přečíst na mojem blogu v jednom článku. :*)
A Češi jsou taky fajn, ale Slováci jsou Slováci. :D S tím nic nenaděláme. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama