Starověký Řím

20. září 2008 v 20:44 | Bublinka150 |  Historie
Článek o římské kultuře a o řimské obraně,válkách a vojácích-to vše si můžete přečíst po kliknutí na celý článek.

ŘÍMSKÁ KULTURA:


Mnozí bohatí lidé měli dům na venkově zvaný villa a dům ve městě zvaný domus.Domy se stavěly kolem nádvoří a měli mnoho pokojů,tekoucí vodu,kuchyni,ústřední vytápění,toaletu a někdy dokonce koupelnu.Bohatí lidé měly také otroky.

Chudí lidé žili v malých bytech ve vysokých domech..Mnoho z těchto budov postrádalo stabilitu a občas padalo i se svými obyvateli uvnitř.Tyhle byty neměly kuchyně,toaletu ani zahrady a tak si lidé musely jídlo vařit přede dveřmi nebo kupovat v obchodech,které je prodávaly "přes ulici",a prádlo sušit na šňůrách natažených mezi domy.Odpadky vyhazovaly na ulice,takže bylo město špinavé a zapáchalo.Vodu si lidé museli nosit z veřejných studní.Vodu z vodovodu měli doma jen bohatí lidé.

Doprava byla špatná,protože káry a vozy se zbožím z venkova se musely proplétat rušnými uličkami.V římských městech bylo velmi hlučno,neboť Římané obchodovaly,jedli a žili na ulicích.

Bohatá římská dáma si pudrovala tváře křídou nebo uhličitanem olovnatým a malovala si rty červeným okrem.Trávila líčením dlouhou dobu,aby se připravila na nastávající den a přitom jí při oblékání a úpravě účesu ještě pomáhaly otrokyně.

Bohatí lidé měli při hostinách kolem sebe rádi přátele.Podávaly tucty výtečných pokrmů,například ústřice,pečené pávy a vařené pštrosy.Římané nesedaly při jídle na židlích,ale lehávaly na lehátkách.K jídlu užívaly prsty nebo lžíci.Byli tak hltaví,že snědli každý předložený pokrm,a aby si udělali v žaludku místo na další,vyzvraceli se.Měly na to dokonce zvláštní místnost zvanou vomitorium.

Většina Římanů chodila odpočívat do veřejných lázní.Mohly tu hrát hry,číst,povídat si s přáteli,trénovat v tělocvičně nebo se procházet v zahradě.Dokonce si tu mohly dát ostříhat vlasy nebo si dopřát masáž.

Římané rádi chodili do amfiteátrů,aby sledovaly surová představení,která se jmenovala "hry".V amfiteátru spolu bojovali gladiátoři,často na život a na smrt.Někteří gladiátoři museli bojovat se zvířaty,a měly na to kopí,hořící pochodně nebo dokonce jen holé ruce.

ŘÍMSKÁ OBRANA,VÁLKY A VOJÁCI:


Vojáci na pochodu bydleli v kožených stanech.Jindy byli ubytováni ve velkých pevnostech,ve kterých měli i dílny,stáje a nemocnice.Mužstvo sdílelo prosté místnosti,ale důstojníci měly domy.

Římští vojáci nosili přes vlněnou tuniku brnění z proužků kovu,pospojovaných řemínky.Na ochranu spodní části těla používaly štíty.Na pochodu nosili na zádech všechny své věci-zbraně,nářadí a tornu.Když útočili na nepřátelskou pevnost,chránili se římští vojáci tak,že vytvořili "testudo"(želvu).Zvedly nad hlavu své štíty tak,že je úplně zakryly.

V pozdějších dobách museli Římané svá města chránit proti útokům barbarských kmenů,které zaplavily Evropu.Budovaly kolem měst a pevností mohutné hradby,které ozbrojení vojáci snadno uhájili.

Klíčem k římským úspěchům byla dobře organizovaná profesionální armáda.Skvěle vycvičení vojáci byli přidělováni do legií o 6000 mužích,které měly deset kohort a tak byly rozděleny ještě na centurie(setniny) po 100 mužích,kterým vele centurion(důstojník).

Římská disciplinovaná armáda do boje táhla většinou pěšky,postupovala v těsném šiku ježícím se kopími a na ochranu používala velké štíty.

Balisty byly obrovské katapulty,které Římané používali k vrhání kamenů na obléhaná města.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama